Marmara Ortopedi

MARMARA ORTOPEDİ YÜRÜME ANALİZİ

Düzgün Yürüyemeyen Çocuklara Bilgisayarlı Yürüme Analizi

 Uzmanlar, pek çok anne babanın çocuklarının yürürken içe bastığı ya da düztaban olduğu kuşkusunu taşıyarak ortopedi doktoruna başvurduğunu belirtiyor. Tıptaki gelişmeler sayesinde artık bu soru işaretleri çok kısa zamanda aydınlanıyor.
Yürüme analizinde hastamız bir platform üzerinde yürütülerek veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Ayağın basış şeklinden ve ayak tabanına gelen basınçlardan yola çıkarak içe basma, dışa basma, ayak ucuna basma, düztabanlık büyük doğrulukla tanınabilir. Bu yöntemin ailelere sağladığı en önemli avantaj, görsel olarak doktorlar tarafından farklı değerlendirilebilen bir çocuğun verilerinin rakamsal olarak elde edilmesi ve ailelerin ayağın gelişimini bu verilerden faydalanarak takip edebilmesidir. Eğer tabanlık kullanılması gerekiyorsa elde edilen bilgisayar verilerinden faydalanılarak çocuğun ayağına özel tabanlıklar da yapılabilmektedir.
Yürüme analizinin en sık kullanıldığı alan düztabanlığın tanısının konulması ve yıllara göre değişiminin incelenmesidir. Bu nedenle çocuklarda ayak tabanının değerlendirmesi 4 yaş ve sonrasında yapılabilmektedir. Yürüme analizi için çocuğun denilenleri uygulayabilir durumda olması da önemlidir.
Sporcu çocuklarda yürüme analizi yürüyüşü inceleyen bir kayıt sisteminin ayakkabı içerisine yerleştirilmesi ile yapılmakta ve yaklaşık 2 saatlik yürüyüş kaydedilmektedir. Bu kayıtların incelenmesi ile de özel ayakkabı ya da tabanlıklar önerilebilmektedir.

Yetişkinlere De Uygulanıyor

Ayak basınç haritalarının çıkarılması yetişkin hastalarda da önemlidir. Çok sık şikâyet konusu olan nasırlarımız ayağa basıncın çok geldiği bölgelerde oluşmaktadır. Ayak analizi ile basınç bölgeleri belirlenerek tedbir alınmakta ve nasır oluşumu azaltılabilmektedir. Nasır oluşumunun engellenmesi şeker hastalarında ayak yaralarının oluşmaması için çok önemlidir ve ayak analizinden faydalanılarak özel ayakkabılar üretilebilir.

 

Yürüme Analizinden kimler faydalanabilir

 Serebral Palsi                      Omurilik Hastalıkları

 Omurilik Yaralanmaları           Amputasyon                          

 Spor Yaralanmaları               Parkinsonizm

 Ortopedik Problemler            Kafa Tramvaları

 Multiplskleroz                      Cerebrovasküler Vakalar 

 
 
 

Adres Kroki

Marmara Ortopedi Marmara Ortopedi - ANASAYFA

Copyright © 2011   HAZIRLAYAN : Bakırköy Web Tasarım

 

 

Kimler Sitede

Site İstatistiği

Bugün29
Dün33
Haftalık189
Aylık404
Tümü44123